atgal
Bankininkystės revoliucija
-
2009-05-12

2008–2009 m. pasaulio finansų ir bankininkystės sektoriuose vyko ir tebevyksta didžiulės permainos. Pasak ekspertų, jos daug ką negrįžtamai pakeis. Tokio masto sukrėtimų ir praradimų bankai praktiškai niekada neturėjo – iš žemėlapio ištrinti žinomi vardai, gali nebelikti kai kurių veiklos rūšių, sudrebinti patys tvirčiausi pamatai.

Šiame straipsnyje pateiksime pagrindinius įvykius, kurie turėjo ir tebeturi įtakos viso pasaulio ir Lietuvos bankininkystei.

Investicijų banko „Lehman Brothers“ bankrotas

Investicijų konsultacijų įmonės „MC Wealth Management“ vykdomasis partneris Marius Čiuželis įsitikinęs, kad tai buvo bene svarbiausias įvykis pasaulio finansų ir bankininkystės sektoriuose.

Jis sukėlė paniką, netikrumą, kritimą rinkose ir finansų sektoriaus „važiavimą žemyn“. Būtent todėl vėliau JAV reikėjo į rinką pumpuoti milijardus dolerių ir gerinti susiklosčiusią situaciją. SEB banko vyriausioji analitikė Vilija Tauraitė „Lehman Brothers“ bankrotą vertina kaip lemtingą įvykį, nes JAV administracija nesiėmė šio banko gelbėti ir jam padėti – praktiškai paliko jį likimo valiai, o tai sukėlė milžinišką nepasitikėjimą bankų sektoriuje.

„Bankininkai susimąstė: jeigu net valstybė nepuola gelbėti, vadinasi, niekuo negalima pasitikėti. Tad kai skolini kitam bankui, savo pinigų gali niekada nebeatgauti. Tai buvo pasitikėjimo krizės lūžio akimirka – užsirišo pinigų maišai, sustojo skolinimasis tarp bankų. Prasidėjo ledynmetis“, – sako V. Tauraitė.

Pilną A.Radzevičiūtės straipsnio versiją žurnale „Valstybė“ (2009 m. gegužės mėn.) galite atsisiųsti .pdf formatu: