atgal
Apie moteris ir... filantropiją
-
2021-03-08
Šiandien, Tarptautinę moters dieną, pakalbėkime apie moteris ir... filantropiją.
 
Kai kalbame apie aukojimą labdarai, moterys yra kur kas empatiškesnės rūpimai problemai. Ir jos aukoja daugiau nei vyrai. Kartais jos gali būti net labai spontaniškos. Pasak Fidelity Charitable „Women and Giving: The Impact of Generation and Gender on Philanthropy“ tyrimo:
- 64% apklaustų moterų sako: „Aš pirmiausia klausau širdies, po to - proto“;
- 51% sako: „Aš dažniau aukoju momentiškai, pagauta emocijos, nei strategiškai“;
- 68% sako: „Aš laikau save labai įsitraukusia į aukojimą“.
 
Daugelis moterų pripažįsta, kad gali lygiaverčiai konkuruoti dėl lyčių lygybės ir šioje srityje, sako Kiersten Marek, organizacijos „Philanthropy Women“ įkūrėja.
 
Ten, Amerikoj, yra taip. O kaip pas mus Lietuvoje?
 
Kadangi oficialios statistikos nėra, galiu pasiremti tik mūsų fondo jau daugiau nei 6 metų duomenimis. Remiantis gautos paramos statistika, fizinių asmenų parama sudaro 9,6% visos paramos; tame skaičiuje 5,3% yra anoniminė parama (gauta per aukok.lt platformą ar skiriant GPM dalį), likusi dalis tarp moterų (2,2%) ir vyrų (2,1%) pasiskirsčiusi apylygiai, tačiau moterys aukoja dvigubai dažniau nei vyrai: 769 vs 384 kartus.
 
Atskirais metais šis pasiskirstymas banguoja (tai susiję su vienkartiniais tiek vyrų, tiek ir moterų rėmimais didesnėmis sumomis), vis dėlto, kelerius pastaruosius metus tendencijos jau stabilizavosi. Štai 2019 metais moterų skirta parama 44% viršijo vyrų (aukojimų skaičius buvo net 69% didesnis), 2020 metais, atitinkamai, 71% ir 158%. Šiais metais moterų parama yra 27% mažesnė už vyrų, tačiau eliminavus vieną asmeninį mano įnašą statistika apsiverstų aukštyn kojon ir gautume 45% skirtumą moterų naudai. Pagal aukojimų skaičių moterys vyrus šiais metais lenkia 149%.
 
Taigi, moterys aukoja kur kas dažniau, bet vidutiniškai mažesnėmis sumomis. Geriausia, ką mes galime padaryti dėl moterų tuo pačiu dar labiau skatindami jų filantropiją, yra mažinti atotrūkį tarp vyrų ir moterų lyčių ir pajamų nelygybės.
 
Juk kovo 8-oji yra būtent apie tai.