atgal
Kai beprecedenčiai įvykiai tampa įkvėpimo šaltiniu
-
2020-03-18

Beprecedenčiai įvykiai turi du lazdos galus: krizės (panika, stresas, nedarbas, įvairūs suvaržymai ir pan) ir galimybės (plėsti veiklą, kurti naujas paslaugas, nepaisant nieko ir negalvojant tik apie savo kišenes prisidėti prie pagalbos kitiems). Mane be galo džiugina, kad tą pirmą galą mes vis labiau pamirštame - pradinė panika išsikvepia, žmonės ir organizacijos buriasi į įvairias pagalbos iniciatyvas, ore tiesiog jaučiasi begalinis noras prisidėti, padėti, įveikti, nugalėti). Kažkas kažkada sakė, kad lietuviai jau niekada nebus tokie vieningi ir susitelkę kaip 1991 m. Oi, kaip jie klydo! Lietuviams, pasirodo, reikia gilių sukrėtimų, kad vėl susitelktų, susivienytų ir kartu gintųsi nuo bet kokios formos priešų. Senų ar naujų.

Sidabrinė linija, kurią įkūrėme kaip draugystės ir bendravimo telefonu tarnybą spręsdami vyresnio amžiaus žmonių vienišumo ir atskirties problemą, po to „paslaugas“ išplėtėme iki emocinės ir dvasinės pagalbos, informavimo ir konsultavimo, šiandien tiesiog žydi. Mes aktyviai įsitraukėme į vyresnio amžiaus žmonių informavimą ir konsultavimą apie dabartinę situaciją, pagalbos poreikio registraciją, tiek skambučių centro konsultantės, tiek ir savanoriai, kurių turime jau gerokai per 300, dabar kaip niekada anksčiau kantriai ir metodiškai kalbasi su pašnekovais, išklauso ir nuramina juos, jei reikia paguodžia, pasidalina visa aktualia informacija. Vilniaus miesto savivaldybė mus pasirinko kaip vieną iš gyventojų informavimo kanalų - ačiū jiems už tai. Galiu tik nulenkti galvą už jų proaktyvumą ir lyderystę: papildomo skambučių srauto sąnaudoms padengti finansavimą suorganizavo per kelias valandas, sulaukėme skambučio dėl lėšų paskirstymo laimėtame finansavimo konkurse: tik sakykit ko reikia, mes greit sutvarkysim, iškilus bet kokiam naujam iššūkiui, atsakymas būna paprastas: dirbam, tuoj bus.

„Lietuvos paštas“ pasiryžęs savo sąskaita vien Vilniaus mieste išdalinti iki 200 000 informacinių lapelių išnešiodamas juos į pašto dėžutes. Kad kuo daugiau vyresnio amžiaus žmonių pasiektų aktuali informacija, atmintinės kaip elgtis, rekomendacijos tik būtiniausiais atvejais kelti koją iš namų.

Iš LRT, kurio eteryje netrukus turėjo baigtis mūsų transliuojama reklama, sulaukėme trumpo email: pratęsim, rodysim daugiau ir dažniau, ar sutinkate? Žinoma, ačiū.

Ir tokių verslo iniciatyvų - garsesnių ir tylesnių - yra daug ir daugėja. Jau nekalbu apie savanorystės proveržius. Šioje srityje - cunamiai! Pagalba medikams, maisto gamyba ir išvežiojimai, senolių ir ligonių lankymas bei aprūpinimas maistu ar vaistais ir t.t. Vien mes sulaukėme ne vienos organizacijos ir pilietinės iniciatyvos siūlymosi padėti papildomomis rankomis, jau turime bent keliolika naujų savanorystės anketų. Siūlome net 4 savanorystės kryptis, tad visi norintys tikrai ras kaip prisidėti. Šiandien mums aktualiausia: pagalba skleidžiant žinią ir informuojant vyresnio amžiaus žmones apie „Sidabrinę liniją“ bei pagalba pritraukiant papildomą finansavimą.

Ar viskas vien tik taip gerai? Ne viskas. Didelės dalies verslo suvaržymai neišvengiamai atsilieps mūsų finansavimui. Iki šiol mes iš verslo paramos surinkdavome apie 60% viso biudžeto, gyventojai pridėdavo dar apie 10%. Ačiū visiems, kurie šiomis dienomis paaukojote „Sidabrinei linijai“ - iš viso gavome apie 1 000 Eur jūsų paramos. Nors tokios sumos pakanka vos 2 savaičių (tik) ryšių išlaidoms finansuoti, bet kuriuo atveju esame dėkingi. Norintys prisidėti papildomai galite tai daryti Sidabrinės linijos“ interneto svetainėje - čia pateikti bent 5 skirtingi būdai, be to, veikia puiki aukok.lt ambasadorių programa). Jokia suma nėra per maža. Kol kas džiaugiuosi, kad mano konsultuojamų hedge fondų rezultatų visiškai neįtakoja smunkanti kapitalo rinka, tad mūsų šeima pasiryžusi ir toliau skirti tiek resursų, kiek tik reikės, kad linijos veikla nestrigtų ar visai nesustotų.

Pabaigai, naudinga žinoti ir pasidalinti informacija:

1) Atmintinė vyresnio amžiaus gyventojams, kaip saugiausia elgtis karantino laikotarpiu

2) Geras pokalbis padeda nesirgti

3) Senjorams ir jų artimiesiems: kaip riboti susitikimus, bet palaikyti emocinę gerovę ir ryšius su artimaisiais?

4) Pagalba pokalbiais senjorams: Vilnius bendradarbiaus su „Sidabrine linija“

Likite susitelkę ir nesirkite.